понеділок, 5 листопада 2018 р.

Основні відомості про Норвегію

Офіційна назва: Королівство Норвегія.
Столиця: Осло (503 тис. осіб).
Територія: 386,9 тис. км2 (разом з архіпелагом Шпіцберген, островами Ян-Маєн і Буве).
Населення: 4,4 млн осіб.
Мова — норвезька.
Релігія — лютеранство.
Час відстає від київського на одну годину.
Валюта: норвезька крона.
Король Гаральд V з династії Шлезвиг-Гольштейн-Сьоннерборг-Глюксбургів є поточним монархом Норвегії. Ерна Солберг стала Прем’єр-міністром у 2013, замінивши на посту Єнса Столтенберга. Бувши конституційною монархією, Норвегія розділяє державну владу між Парламентом, Королем та Верховним Судом, як це прописано у Конституції 1814 року. Між 1661 та 1814, Норвегія була абсолютною монархією, а до 1661 року, Король ділив владу з норвезькою знаттю. Бувши заснованою у 872 році, злиттям кількох дрібних королівств, Норвегія є однією з перших держав Європи та одним з найстаріших досі існуючих королівств у світі. Королівство безперервно існує протягом більше як 1 100 років, а перелік норвезьких монархів включає більше шістдесяти королів та графів. 
Норвегія підтримує тісні зв’язки з Європейським Союзом та його країнами-членами (незважаючи на відмову від вступу до союзу на референдумі), так само, як і зі Сполученими Штатами Америки. Норвегія є однією з країн засновників Організації Об’єднаних Націй, НАТО, Ради Європи, Антарктичного Договору та Північної Ради; також членом Європейської Економічної Зони, Світової Організації Торгівлі, та Організації Економічного Співробітництва та Розвитку; і частиною Шенгенської зони.
Країна підтримує комбінацію ринкової економіки та Скандинавської моделі з обов'язковим медичним страхуванням і комплексною системою соціального страхування. Норвегія має значні запаси нафти, природного газу, мінералів, лісоматеріалів, морепродуктів, прісної води, і гідроенергетики. На нафтову промисловість припадає близько чверті валового внутрішнього продукту країни.Норвегія посідає четверте місце у світі в переліку країн за розміром доходу на душу населення, згідно з даними світового банку та МВФ. Країна є найбільшим добувачем нафти і природного газу за межами Середнього Сходу на душу населення.З 2001 по 2006, а також з 2009 до 2014 років, Норвегія мала найвищий індекс людського розвитку у світі.Норвегія також очолює список країн за індексом процвітання вже п’ять років поспіль.
Географічне положення

Норвегія — найпівнічніша країна Європи. Слово «Норвегія» в перекладі означає «шлях на північ». 1/3 країни лежить на північ від Північного полярного кола, де сонце з травня по липень майже не заходить за горизонт. У середині зими на крайній півночі майже всю добу триває полярна ніч, а на півдні світловий день триває усього декілька годин.

Норвегія займає західну, гірську частину Скандинавського п-ова. Це велика брила, складена переважно гранітами і гнейсами з сильно перетнутим рельєфом. Брила асиметрично піднята на захід, в результаті східні схили (в основному на території Швеції) більш пологі і довгі, а західні, звернені до Атлантичного океану, дуже круті і короткі.
Рельєф
На півдні в межах Норвегії представлені і ті і інші схили, а між ними розташоване велике нагір'я. Норвегія — це країна живописного ландшафту, із зубчатими гірськими хребтами, долинами, обробленими льодовиками, і вузькими фіордами з крутими берегами. Понад 70 % її тер. займають Скандинавські гори, які простягаються з півд.-заходу на півн-схід на 1700 км. Сер. вис. 16000-1900 м (макс. 2469 м, г. Гальхьопіґґен). Низини займають вузьку (40-50 км) приморську смугу (т. зв. странфлат). Гори порізані долинами (фіордами), на плоскогір'я-пенеплени (ф'єльди). З останніми різко контрастують круті схили Скандинавських гір. Узбережжя порізане фіордами, багато островів.
Гідрографія
Річки повноводні, з порогами. Бл. 4 % тер. займають озера, г.ч. льодовикові. Архіпелаг Шпіцберґен характеризується чергуванням гірських хребтів, плоскогір'їв та широких долин. Побережжя порізане фіордами. Найбільша вершина — Ньютон (1712 м). Більше половини архіпелагу вкрито льодовиковими щитами, повсюдно розвинена багаторічна мерзлота.
Клімат
Клімат країни помірний, на півночі — субарктичний, в прибережних районах — океанічний (зима м'яка, літо прохолодне).

Державний устрій

Норвегія — унітарна держава, заснована на принципах конституційної монархії та парламентської демократії. У країні діє конституція 1814 року з кількома пізнішими поправками і доповненнями. Король є головою держави і виконавчої влади. У 1991 році королем Норвегії став Гаральд V. Вищий законодавчий орган країни — двопалатний парламент — Стортінг.
Стортинг
Вища законодавча влада в країні належить парламенту — Сторингу, який складається з 169 депутатів.
Стортінг обирається раз на чотири роки шляхом загального демократичного таємного голосування за пропорційною виборчою системою. Голова Стортингу — прем'єр-міністр, котрим стає лідер партії, яка перемогла на виборах. З 2005 року пост прем'єр-міністра займає Єнс Столтенберг. Парламент ділиться на дві палати — верхню та нижню, лагтинг и одельстинг, але на практиці цей поділ став чистою формальністю та був скасований 20 лютого 2007 року, щоб припинити дію з наступного складу Стортингу після виборів 2009 року.
Загальна характеристика Норвегії

2 коментарі: